
Britská Triload Capital se ale ještě v první polovině srpna 2017 jmenovala KKIG Capital UK, Ltd. a minimálně do konce roku 2017 byla vlastníkem 80 % akcií (dalších deset procent akcií držel Robert Krejčí a zbytek podnikatel v pohostinství Jiří Kubelka) společnosti KKIG investiční fond s proměnným základním kapitálem (IČO: 051 75 925), což byl fond kvalifikovaných investorů registrovaný Českou národní bankou. Zjistila to redakce portálu FAEI.cz z českého a z britského rejstříku firem.
Firmu Triload Capital, která se od 23. ledna 2019 na základě příkazu Vrchního soudu pro Anglii a Wales (High Court of Justice) ocitla v nucené likvidaci, podle výpisu z britského „Companies House“ (obchodního rejstříku – pozn. aut.) z poloviny vlastní britská Form Online Limited, podle „Companies House“ propojená s Jiřím Kubelkou, a polovina „shares“ (podílů) patří Robertu Krejčímu prostřednictvím české firmy Triload Invest, která v ČR podruhé za půl roku čelí insolvenčnímu návrhu.
Webové stránky KKIG investičního fondu s proměnným základním kapitálem už dnes nefungují, ale díky „paměti“ Googlu lze zjistit, jaké informace o sobě fond uváděl. Předně tvrdil, že je českou investiční společností, která se „od svého založení specializuje na investice do toho, čemu vedení rozumí. Tedy projektům v oblasti hospitality“ (pohostinství – pozn. aut.).
Investorům, akcionářům fondu, pak sliboval vysoký výnos – 6,3 % ročně, tedy vysoko nad úrovní zhodnocení tehdejších i současných bankovních depozit. Fond, který podléhal regulativám ČNB a ministerstva financí, se prezentoval jako středně rizikový a nabízel investice do vysoce bonitních projektů „hospitality“.
Opomenutá změna ve výroční zprávě?
Fondu se však nepodařilo získat kvalifikované investory a ani se mu nepodařilo dosáhnout zákonem požadované hodnoty kapitálu pro fond kvalifikovaných investorů ve výši 1,25 milionu eur, jak vyplývá z výroční zprávy fondu za rok 2017. Tu v roce 2018 zpracovala investiční společnost Avant, která v roce 2017 byla obhospodařovatelem fondu (a statutárním ředitelem akciové společnosti). Portfolio manažerem byl Zdeněk Hauser.
V prvním roce své existence fond skončil ve ztrátě 756 milionů a za rok 2017 uvedl ztrátu ve výši 1,1 mil. Kč. Z tohoto důvodu, a protože nezískal dostatečný kapitál, se akcionáři se rozhodli ukončit v průběhu roku 2018 činnost fondu a následně požádat o výmaz ze seznamu fondu kvalifikovaných investorů vedených ČNB. (O tom, že to nakonec dopadlo jinak, si přečtete níže – pozn. aut.).
Výroční zpráva společnosti KKIG investiční fond sice uvádí, že „v rozhodném období nedošlo v obchodním rejstříku k žádným změnám“, ale není to úplně přesné. V českém sice ne, ale v tom britském ano: Jak je uvedeno výše, v srpnu 2017 došlo k přejmenování majoritního britského vlastníka z KKIG Capital UK Ltd. na Triload Capital Ltd. Nabízí se otázka, proč tato nikoliv nevýznamná informace není ve výroční zprávě za rok 2017 uvedena…
Nový název, nová jména

Ale nešlo o jedinou změnu. KKIG investiční fond s proměnným základním kapitálem byl k 26. 7. 2018 přejmenován na Startec Ventures SICAV a.s. a k témuž datu byl v obchodním rejstříku vymazán Robert Krejčí jako člen správní rady. Druhý z bývalých členů správní rady, Jiří Kubelka, byl vymazán už loni v květnu, přičemž členství mu zaniklo už v říjnu 2017.
A nová jména, která se ve správní radě objevila? Kamil Kožíšek, jenž se podle vlastních slov zabývá „monetizací startupů s příběhem, např. Letenkysnadno.cz nebo Clever Monitor“, a Pavel Brabenec, který se před založením a řízením fondu Startec Ventures SICAV věnoval „andělským investicím a akvizicím v rámci projektů investičních společností PPF a Kaprain“.
Na webu Startec Ventures jsou v rubrice „O nás“ uvedena další dvě jména: Tomáš Budník, někdejší generální ředitel O2 Czech Republic, který dnes pracuje jako technický ředitel skupiny PPF pro telekomunikace, a podnikatel Milan Kožíšek, jenž se mj. podle České televize v 90. letech prohlašoval za většinového majitele zlatých dolů v Ugandě.
Startec Ventures investuje do start-upů v raných fázích jejich života. V jeho portfoliu jsou aktuálně tři start-upy: Brand Embassy, Clever Monitor a Leaf Learn. Například Clever Monitor v minulosti získal od fondu na svůj rozvoj 30 milionů korun výměnou za 35% podíl v mateřské britské firmě Clever Monitor International Limited. Objem fondem spravovaných aktiv dosahuje podle webu czechstartups.org téměř 100 milionů korun.